Biografia

Urodzony 1968 w Katowicach, dyrygent Dariusz Wisniewski studiował fortepian, trąbkę, waltornie, kontrabas oraz dyrygenturę. Ukończył z wyróżnieniem Liceum Muzyczne w Katowicach. Po dwóch latach studiów w Warszawskiej Akademii Muzycznej wygrał międzynarodowy konkurs i został zaproszony przez dyrygenta Sheldona Morgensterna do wzięcia udziału w Eastern Music Festival.

Podczas pobytu w Greensboro, w Stanach Zjednoczonych, Prof. Ezra Laderman, Rektor działu muzycznego w Yale University przyznał Dariuszowi pełne stypendium na studia Masters Degree, które Dariusz ukończył ze średnią 3.96 (z 4.00 możliwych) w 1991 roku. Kolejne trzy lata upłynęły na uczeniu muzyki kameralnej, kontrabasu i reżyserii dźwięku podczas studiów doktoranckich w State University of New York u Prof. Julius Levine, dyrektora programów muzyki kameralnej w Tanglewood oraz Marlboro Festivals. Podczas pobytu w USA, Dariusz Wiśniewski otrzymał stypendia większości polskich fundacji, łącznie z Kosciuszko Fundation oraz prywatnym stypendium p. Barbary Piaseckiej-Johnson. 

Wracając do Europy by zdobyć więcej doświadczenia w orkiestrach operowych oraz w celem poznania szerszego repertuaru orkiestrowego, Dariusz pracował jako kontrabasista i lider sekcji z wieloma znanymi orkiestrami, m.in. Orchestre Philharmonique du Luxembourg oraz Philharmonia Orchestra w Londynie. Kończąc kolejne studia w Liege (Belgia), równocześnie obronił tytuł Doctor of Music w Stanach Zjednoczonych.

Zachęcony przez Prof. Jorma Panula do kontynuowania kariery dyrygenta, Dariusz prowadził orkiestry w Niemczech, na Węgrzech, w Stanach Zjednoczonych, Belgii, Polsce, oraz w Luxemburgu. W ciągu ostatnich kilku lat dokonał nagrań oraz poprowadził wiele wykonań muzyki współczesnej, często pisanej na zamówienie.

Zainspirowany działalnością Leonarda Bernsteina, Dariusz koncentruje się na prowadzeniu i rozwijaniu nowoczesnych programów edukacyjnych dla dzieci, współpracując ze stworzoną przez siebie grupa czołowych kompozytorów, animatorów oraz moderatorów.

Równoległą dziedzina działalności pozostaje praca z mediami, wywiady, pisanie o muzyce i sztuce, oraz doradzanie instytucjom kulturalnym na temat nowych strategii promowania kultury i restrukturyzacji.

Najnowsze produkcje dla dzieci, zrealizowane z Filharmonia Wrocławską w ramach programu „Edukacja plus” (na najlepszy projekt edukacyjny z udziałem orkiestry) uzyskały pełne finansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dariusz Wiśniewski jest członkiem Komisji Programowej Filharmonii w Luxemburgu oraz pracuje jako szef programowania Orkiestry Kameralnej w Luxemburgu, z która rozpoczyna regularna współpracę od czerwca 2012 jako dyrygent.

Dariusz posiada rowniez dyplom dla Managerow Kultury Szkoly Glownej Handlowej w Warszawie.

Referencje

 • "Mr. Wisniewski ... demonstrated excellent professional qualities! This is a very talented conductor with a passionate expression and clear gestures... Best reviews from the orchestra members and big sympathies from all management staff"

  Elena Kalinovská, ICM Concert Agency

 • "direction inspired and engaged"

  Pizzicato Magazine

 • "following in the tradition of Serge Koussevitsky and Zubin Mehta, both great double bass instrumentalists, Dariusz shows enormous potential for a truly distinguished career in music"

  Prof. Ezra Laderman, Dean, Yale University, School of Music

 • "shows a deep understanding of music and a perfect understanding of instrumental problems and possibilities"

  Patrick Baton, Conservatoire Royal de Musique de Liege

 • "very professional, experienced and talented", "demonstrating a complete grasp of the challenges he faces and successfully executing them" 

  Kerry Turner, composer, hornist of the American Horn Quartet, Virtuoso Horn Duo

 • ..a musician and artist of great sensitivity and accomplishment", "highly gifted conductor whose spirited and intelligent musicianship allied with a profound understanding of orchestras and musical style"

  Bramwell Tovey, Music Director, Vancouver Symphony Orchestra

Przyjąłem do wiadomosci i zgadzam sięKorzystanie ze strony internetowej www.dariuszwisniewski.eu oznacza akceptację warunków zawartych w polityce prywatności. W szczególnosci dotyczy to akceptacji przetwarzania i przechowywania danych osobowych zebranych za pomocą niniejszej Strony a wykorzystywanych w celach marketingowych i handlowych. Na tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych, profilowania reklam i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie. W przypadku braku akceptacji na powyższe (i zawarte w 'Polityce prywatności') zapisy, prosimy o niekorzystanie z tej Strony i natychmiastowe jej opuszczenie.